Saarijärven kirkkoneuvoston päätöksiä 31.1.2019

1.2.2019 11.05

Saarijärven kirkkoneuvosto teki torstaina 31.1.2019 seuraavia päätöksiä:
 

Kirkkoneuvosto vahvisti toimikaudeksi 2019-2020 seuraavat vastuuryhmät:

Koko seurakunnan alueen kansainvälinen työ: Olavi Hakkarainen, Kari Hiekkavirta, Marjatta Hukka, Tuija Kantalainen, Maritta Lyytinen, Tarja Merruntaus-Peltola, Anna-Liisa Talaskivi, Seija Talaskivi.

Saarijärven alueen diakoniatyö: Hänninen Anita, Ihanainen Heli, Mäki Pekka, Niemelä Satu, Puurunen Mikko, Oikari Irma

Koko seurakunnan alueen lapsityö: Anneli Kautto, Sari Honkonen, Vesa-Matti Laaksonen, Elina Piispanen, Fanni Piirilä, Hanna Rahkonen.

Koko seurakunnan alueen nuorisotyö: Tarja Saastamoinen, Jouni Rinne, Saija Nissinen, Hannele Pasanen, Jari Nuppola

Saarijärven alueen aikuistyön vastuuryhmä: Mirja Mustonen, Asta Mäkelä, Kaisu Paavola, Jyrki Rahkonen ja kirkkoneuvoston edustajana Inkeri Puhakka.

Kirkkoneuvosto nimesi kiinteistötyöryhmän jäseniksi Eero Sekin (pj) ja muiksi jäseniksi Kari Hiekkavirran, Heikki Tarvaisen, kirkkoherran ja talousjohtajan.
 
Kirkkoneuvosto päätti, että Olavi Hakkarainen toimii Saarijärven seurakunnan edustajana Länttä-Tenholan yhteismetsän kokouksissa 31.12.2019 saakka ja 1.1.2020 alkaen seurakunnan edustajana toimii Jukka Ruusuvirta.
 
Kirkkoneuvosto totesi, että Kivijärven kirkon ja tapulin maalausurakoinnista saatiin kolme tarjousta, joista vain Maalausliike K. Salo Oy:n tarjous oli tarjouspyynnön mukainen. Maalausliike K. Salo Oy valittiin toteuttamaan Kivijärven kirkon ja kellotapulin julkisivujen maalaus- ja korjaustyö sekä vesikattojen huoltomaalaustyö. Työ alkaa 1.4.2019.          

Kirkkoneuvosto esitti Lapuan hiippakunnan tuomiokapitulille:

Tiia Lehtonen määrätään määräaikaiseksi seurakuntapastoriksi (kausipapiksi) osa-aikaisesti 75% ajalle 9.2.2019 - 31.3.2019 ja kokoaikaisesti 100% ajalle 1.4.2019 - 30.9.2019.

Juhana Nissinen määrätään seurakuntapastori Mervi Sahinahon sijaiseksi osa-aikaisesti 50% ajalle 9.2.2019 - 31.3.2019 ja kokoaikaisesti 100% ajalle 1.4.2019 - 30.9.2019.

Pastori Mervi Sahinahon virkamääräys muutetaan osa-aikaiseksi 75% ajalle 1.10.2019 - 31.8.2020.

Vakinainen emännän työsuhde laitetaan hakuun nykyisen emännän jäädessä eläkkeelle.

Kirkkoherra ja Saarijärven kaupungin sivistysjohtaja ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen, jonka tarkoituksena on edistää pitkäjänteisesti arvo- ja eettistä kasvatusta varhaiskasvatuksessa, esi- ja perusopetuksessa sekä lukiokoulutuksessa.

« Uutislistaukseen